plenderu

FAQ

Jeśli masz pytania dotyczace naszych produktów poniżej prezentujemy te które pojawiają się najczęściej. Jeśli jednak w śród nich nie znalazłeś odpowiedziedzi na Twoje wątpliwości skontaktuj się z nami a my postaramy się Tobie pomóc i udzielić odpowiedzi. Cenimy sobie również Wasze uwagi, jeśli więc masz propozycje jak poprawić nasze produkty podziel się z nami swoją wiedzą.

Łuparki świdrowe i podzespoły


1. Czy mogę samemu zbudować łuparkę z Państwa podzespołów ?

Tak, nasza firma dostarcza wszystkie podzespoły niezbędne do zbudowania własnej łuparki świdrowej. W razie potrzeby pomagamy korzystając z naszej wiedzą na temat łuaprek aby rozwiązać Państwa ewentualne problemy.

2. Czy łuparka świdrowa jest droga ?

Nie jest to drogie rozwiązanie w przypadku kiedy można wykożystać jakiś silnik zalegający w garażu gdyż najdroższy w całej konstrukcji jest napęd.

3. Jakie drzewo można łupać łuparką świdrową ?

Łuparka świdrowa poradzi sobie z każdym rodzajem drewna pod warunkiem, że napęd będzie wystarczająco wydajny. Z doświadczenia wiemy iż do domowego użytku wystarczający jest silnik o mocy 2,2 kW ale im ta moc jest większa tym większe możliwości naszego urządzenia.

4. Czy klocki drewniane można łupać w poziomie ?

Nie, przy użytkowaniu łuparki świdrowej klocki drewniane ustawiamy zawsze pionowo. Inne ułożenie może spowodować uszkodzenie urządzenia oraz jest niebezpieczne dla operatora.

5. Czy we własnej konstrukcji niezbędny jest klin pod świdrem ?

Tak, w każdej łuparce świdrowej musi znajdować się pod świdrem opór zabezpieczający przed obróceniem klocka podczas łupania oraz przed wciągnięciem drewna pod świder. Wyjątkiem są jedynie łuparki ciągnikowe gdzie rolę oporu stanowi specjalna belka boczna.

6. Czy mogę założyć świder na osi o średnicy 18 mm ?

Mechanicznie jest taka możliwość ale nie jest to zalecane. Podczas łupania drewna na oś na której znajduje się świder działają duże siły i jeśli przekrój osi jest zbyt mały może dojść do jej ukręcenia. W związku z powyższy zalecamy zdecydowanie większe przekroje osi.

7. Czy w łuparce śidrowej można zastosować dla świdry obroty prawe i lewe ?

Nie, każdy świder ma swój kierunek działania i tylko w tym kierunku może być używany z napędem mechanicznym. Włączenie kierunku przeciwnego do działania świdra może spowodować jego uszkodzenie, wygięcie osi wrzeciona i stwarza niebezpieczeństwo dla operatora.

8. Jakie obroty powinien mieć silnik zastosowany w łuparce ?

Silnik może mieć dowolne obroty ale należy je zredukować odpowiednią przekładnią tak aby świder obracał się z prędkością 600 obrotów na min.

9. Czy można w łuparce zastosować silnik jednofazowy ?

Tak można ale należy pamiętać iż silnik 2,2 kW jednofazowy jest znacznie słabszy niż silnik 2,2 kW trzyfazowy. Wynika to z innych momentów obrotowych. Stosując silnik jednofazowy należy wybrać taki aby miał odpowiednio większą moc. Należy również pamiętać, że silniki jednofazowe to najczęściej silniki trzyfazowe z dodaną specjaną cewką i również przez to tracą dużo swojej skuteczności.

10. Czy Państwa zestaw części TMS 1 jest gotową łuparka ?

Nie nie jest, jest to zbiór niezbędnych części do zbudowania łuparki i należy go rozbudować choćby o stosowne osłony bezpieczeństwa. Kompletnym rozwiązaniem jest łuparka TMS-2

11. Czy jeśli we własnej łuparce świder umieszczę wyżej to będę mógł łupać dłuższe klocki ?

I tak i nie. Zwiększając odległość świdra od stołu jednocześnie znacząco zwiększemy zapotrzebowanie na moc. Jeśli nie zastosujemy odpowiednio mocnego napędu pojawią się problemy ze skutecznością łuparki, nasz świder zacznie utykać w drewnie. Proszę zwrócić uwagę, że wbicie siekiery w połowie klocka nie rozłupie go. Lepszą drogą jest użycie świdra o większej średnicy.

12. Gdzie mogę kupić Państwa produkty ?

Produkty dostępne są w sprzedaży w naszej firmie. Można je zamówić poprzez nasz sklep internetowy, telefon lub e-mail. Można je również znaleźć w dobrych sklepach rolniczych i ogrodniczych.

13. Czy łuparka świdrowa jest bezpieczna ?

Jak każde urządzenie mechaniczne tak i to wprowadza pewne zagrożenia ale przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań jest bezpieczna. Przykładem bezpiecznego urządzenia jest nasza flagowa łuparka TMS-2.

14. Czy mogą Państwo przygotować mocowanie świdra na oś ?

Tak, w swojej ofercie mamy świdry, które można bezpośrednio montować na osi, posiadają one wpust pod klin. Zarówno średnicę oraz wpust możemy wykonać indywidualnie pod Państwa potrzeby. Produkujemy również świdry z gwintem calowym rurowym oraz dedykowane do nich specjalne adaptery - przedłużki.

15. Czy mogę rozłupać drewno o dużej średnicy ?

Tak, Jeśli jest możliwość łupania takiego drewna bokami gdyż w przypadku własnej konstrukcji ograniczeniem jest najczęściej koło pasowe za piastą o które zaprze się klocek, ale np. nasza łuparka TMS-2 ma innowacyjną konstrukcję i tu takiego ograniczenia nie ma.

16. Czy Państwa świder hartowany jest w całości czy tylko jego koniec ?

Nasze świdry hartowane są w całości w profesjonalnym procesie obróbki termicznej, a stal do ich produkcji jest stalą wysokogatunkową. Świdry, które mają hartowane końcówki są narażone na uszkodzenia ze względu na niejednorodność materiałową.

17. Czy Państwa produkty są objęte gwarancją ?

Tak, na wszystkie nasze produkty udzielamy rocznej gwarancji obowiązującej od daty zakupu. Proszę jednak pamiętać iż uszkodzenia wynikające ze złego użytkowania powodują jej utratę.

18. Czy świder można ponownie naostrzyć ?

Tak, ale w takim przypadku prosimy o przesłanie go do nas gdyż świadczymy takie usługi, a źle naostrzony świder znacznie straci na swej skuteczności.